Missä trippaatte?

Asiaa Asiasta Asiallisesti.
User avatar
Usoda
LD50
Posts: 2083
Joined: Mon 29 Jan 2007, 05:06

Post by Usoda »

Kotona, mieluiten illalla/yöllä/aamuyöstä se on se mukavin set&setting. :)
Asun myös metsän vieressä joten usein käy niin että jossain vaiheessa trippiä löydän itseni sieltä. Se metsä vetää minua puoleensa. :shock:
"Muutenki mulle tulee siitä mieleen vaa henkilö joka tapittaa himassa happonaamana animea, ihan jees laifstailllll.." - Frapathea
Resilar - Tehotippa | Fuck your shit! Fun things are fun!
Syksy
Olen kuin puu,
lehdet haisee paskalle.
Orava
User avatar
Ayrenum
Lepakko
Posts: 210
Joined: Tue 17 Apr 2007, 10:37

Post by Ayrenum »

Jihad wrote:Jos olisi tarpeeksi visuaalista stimulaatiota sisätiloissa, maalauksia, seinäkankaita ja sen sellaista, niin kai se sisälläkin menisi ihan jees.
Ei kai hyvällä tripillä ees tarvii ulkoista stimulaatiota. Kun alitajunnan portit on räjähtäny auki ni sieltä on vastaanotettavissa kaikki maailmankaikkeuden data, joten eiku silmät kii ja tutustumaan!
olet oikeassa.
User avatar
Lymykonna
Kameleontti
Posts: 858
Joined: Mon 29 Jan 2007, 21:47
Location: Nilkkilä

Post by Lymykonna »

Ayrenum wrote:
Jihad wrote:Jos olisi tarpeeksi visuaalista stimulaatiota sisätiloissa, maalauksia, seinäkankaita ja sen sellaista, niin kai se sisälläkin menisi ihan jees.
Ei kai hyvällä tripillä ees tarvii ulkoista stimulaatiota. Kun alitajunnan portit on räjähtäny auki ni sieltä on vastaanotettavissa kaikki maailmankaikkeuden data, joten eiku silmät kii ja tutustumaan!
Tai ehkä hyvällä tripillä illuusio ulkoisesta ja sisäisestä häviää, tuntee että on osa maailmaa.
Tyhmä Kansalainen
Lepakko
Posts: 152
Joined: Mon 14 Aug 2006, 11:58

Post by Tyhmä Kansalainen »

Parasta sitä on olla omassa kotonaan tai hyvin tuntemassaan paikassa, jossa ei tule häiriöitä vastaan.
Metsä on myös ehdoton suosikkini. Kaikki julkiset paikat ovat hirveitä, vaikkakin kokemukseni pienten kävelymatkojen kanssa julkisilla paikoilla ovatkin olleet kaikki positiivisia / vähemmän kuumottavia kokemuksia.
Parasta oli kerran pienellä annostuksella "rähinäyrttiä" käydä kärpässienimetällä... :roll: Ei kuumottanut yhtään vaan tomerasti kävelin pitkin polkupyöräteitä kohti sieniapajiani. :twisted: Ikimuistoinen kokemus.
User avatar
tRip
Moderator
Posts: 6170
Joined: Thu 22 Sep 2005, 02:40

Post by tRip »

Parasta on ulkona, metsässä, mökillä ehdottomasti mukavin..
Himassa harvemmin viitsii.
User avatar
spasm
OD
Posts: 1510
Joined: Tue 29 Aug 2006, 23:44
Location: Rubycon

Post by spasm »

Ulkona ehdottomasti, varsinkin siellä metsissä. Kotona silloin kun on mahdotonta olla missään julkisissa paikoissa (=missään ulkona).
Kylmyys johtuu lämpötilasta.
User avatar
Hupu
Psykonautti
Posts: 124
Joined: Fri 03 Nov 2006, 21:02

Post by Hupu »

Omassa päässäni, kotosalla.

Nyt kesän tullen vois kyl mennä tuohon luontoon trippaileen... Aivan mahtavia paikkoja ihan lähellä... Rantaa, metsäpolkuja jne... :)
User avatar
Usoda
LD50
Posts: 2083
Joined: Mon 29 Jan 2007, 05:06

Post by Usoda »

Miedohko trippi samalla kun käy kaupungilla kiertelemässä vois olla minusta kiinnostava ainakin kerran kokemuksena.
Ikäväkseni oon vaan turhan pelokas ja aina kuumottelen että jos joku huomaa ja jää kiinni niin ehkä parempi että pysyttelen turvallisemmassa ympäristössä. Jotta trippi voisi olla onnistuva pitäisi osata liikkua kaupungilla ilman kuumotteluja.
Kaupunkitripille ehdottomasti kyllä tarttis trippivahdin ja sitä mulla ei ikävä kyllä myöskään ole. :cry:
"Muutenki mulle tulee siitä mieleen vaa henkilö joka tapittaa himassa happonaamana animea, ihan jees laifstailllll.." - Frapathea
Resilar - Tehotippa | Fuck your shit! Fun things are fun!
Syksy
Olen kuin puu,
lehdet haisee paskalle.
Orava
immuzu

Post by immuzu »

Hupu wrote:Omassa päässäni, kotosalla.
Näin täälläkin :D
User avatar
Miasma
OD
Posts: 1486
Joined: Wed 28 Jun 2006, 23:53
Location: Kellari

Post by Miasma »

immuzu wrote:
Hupu wrote:Omassa päässäni, kotosalla.
Näin täälläkin :D
Kaipa sitä pitää itsekkin ilmottautua. :D
"Jesus! Did I say that? Or just think it? Was I talking? Did they hear me?"
"Life is a joke and death is the punchline."
immuzu

Post by immuzu »

Miasma wrote:
immuzu wrote:
Hupu wrote:Omassa päässäni, kotosalla.
Näin täälläkin :D
Kaipa sitä pitää itsekkin ilmottautua. :D
paras paikka.. 8) :lol:
User avatar
Shro
Apteekki
Posts: 322
Joined: Wed 21 Sep 2005, 21:43

Post by Shro »

Omassa päässä myös, kotona tai traditioksi muodostunut kesäinen sienitrippi kalliorannalla katsomassa auringonlaskua.

Ulkona trippailu on antoisaa kunhan saa olla rauhassa.
User avatar
RiotStarter
Apteekki
Posts: 312
Joined: Sun 03 Sep 2006, 18:50

Post by RiotStarter »

Lasipallo wrote:Itseäni houkuttaisi myös hylätyt rakennukset, tehtaat ja paikat, missä on reilusti mekaanisia vempaimia.
Älä sano noin...en mee enää KOSKAAN autiotaloon dexmeilemään..vaikkakin olin seurassa niin olin seota.. :shock:
2000-luvun sakilainen.
User avatar
Dagga
Apteekki
Posts: 443
Joined: Tue 03 Oct 2006, 19:31
Location: Kotona

Post by Dagga »

tuo autio rehutehdas mun naapuris on mahtava seikkailumiljöö! siellä tuli heiluttua joskus pilvipäissään todella paljon. Se oli kyllä jännittävää aikaa! :shock: Se mesta on jäänyt pysyvästi mun uniinkin, heh!
Tyhmä Kansalainen
Lepakko
Posts: 152
Joined: Mon 14 Aug 2006, 11:58

Post by Tyhmä Kansalainen »

Aluksi kun aloitin kasveihin tutustumisen, niin kaikki tapahtui sisätiloissa visusti kotona. Se on hyvä ja tuttu ympäristö eikä yllättäviä tilanteita pääse kovinkaan helpolla syntymään.
Ei tarvitse kuumotella ulkopuolisista, eikä tarvitse huomata olevansa eksyksissä. Aluksi ajattelin, että se on tyhmää mennä ulos ihmisten ilmoille sellaisissa tiloissa... miksei kaikki vain trippailisi kotonaan? :roll:

Omassa kotonaan trippailu on edelleenkin parasta antia mitä vain voi olla. Siitä ei pääse yli eikä ympäri. Mutta kun kasvit ovat alkaneet tulemaan tutuiksi kuten annostukset ja vaikutukset ja tuo kesäkin on tehnyt tulojaan niin ulkoilma on kovasti alkanut houkuttelemaan enkä osaa enää muutenkaan kuumotella niin kuten aikaisemmin. :lol: :oops: :D
Jos silmät ovat viiruna ja punaisina niin kuka ne ensimmäisenä yhdistäisi hamppuun tai mikäli silmät ovat vateina niin kuka niihin niin tarkasti huomiota kiinnittää loppujen lopuksi? Jos käyttäytyminen pysyy normaalina ja pystyy muuten asioimaan kaupassa niin miksei sitä pienessä pilvessä voisi tehdä seikkailujen seikkailua ja lähteä kauppaan hakemaan karkkia ja vaikkapa uutta elokuvaa illan jatkeeksi. :D Ei se ole välttämättä järkevintä silloin kun kaikki naurattaa ja ei erota vasenta oikeasta, mutta mitä sitten jos ei kuumota ja on vasta pienet olot kyseessä niin kaupungilla kävely, kaupassa käynti, puistossa ihmisten ihmettely tai vaikkapa auringon lasku viljapellon yllä voi olla mitä hienoin kokemus. :wink:
Sitten tietenkin puhdas metsä kauniine äänineen ja outoine kasvineen on hieno paikka ja mikäli kävelee koirankusetuslenkiltä vähän pidemmälle niin vahvempikin trippailu voi onnistua omissa oloissaan upeiden maisemien keskellä. Tosin suosittelen ensin hyvin ympäristöön tutustumista selvin päin... Itse olen tavannut ottaa kompassin matkaan ja katsellut suurin piirtien missä ilmansuunnassa koti sijaitsee. Kerran tuli pidempi retki kun yö yllätti ja olin harhaillut liian pitkälle tuntemattomaan. Kotiin pääsin vain sokeasti huonoa kompassia uskoen (nuoli heitteli 180 astetta ja siitä sitä yritettiin arpoa minne päin mennä kun autojekaan äänet eivät kuuluneet.)

Eikä se kasvien käyttö aina tarvitse mitään tajunnan räjäyttävää ympäristöä ja aktiviteettia tuhatta ja sataa vaan ihan vain kotona pistää hyvän musiikin soimaan, polttaa pari sätkää ja kokkailee. Sitten mukavasti selviääkin hyvän ruuan kanssa katsomaan koneelta luontodokumenttiä tai vaikkapa komediaa niin ei se ilta muuta tarvitse.
Itsekkin kun olen enemmänkin rauhallinen ihminen rauhallisine aatoksineen ( :twisted: ) niin kotona jumituksissa tai tripeissä omalla sohvalla on tullut koettua hienoimmat hetket ehdottomasti :!:
Sohvan voisin sanoakkin yhdeksi parhaimmaksi paikaksi... rennot vaatteet, peittoa päälle ja leffa pyörimään taustalle... sitä joko uppoutuu leffaan tai omaan päähänsä täydellisesti.
User avatar
spasm
OD
Posts: 1510
Joined: Tue 29 Aug 2006, 23:44
Location: Rubycon

Post by spasm »

Koti on kyllä turvallinen paikka olla oloissa, vaikka joskus saattavat juuri ne neljä seinää ahdistaakin paljon enemmän kuin antaa turvaa.
Ulkona trippailu on todella mahtavaa, kun ei kuumota. Ulkona, varsinkin luonnossa, on niin paljon visuaaleille altistavia kohteita ja muutenkin todella kaunista.
Kylmyys johtuu lämpötilasta.
User avatar
tRip
Moderator
Posts: 6170
Joined: Thu 22 Sep 2005, 02:40

Post by tRip »

Mun on yleensä pakko aina päästä trippaillessa ulos..
Neljä seinää rupeaa tällaisella piripäällä hyvin helposti ahdistamaan, varsinkin kun psykedeelit saavat olon entistä levottomammaksi.
Selvinpäin/savuissa voi sitten fiilistellä himassa..

Noh, olen kyllä hieman oppinut sisälläkin trippailemaan.
Mutta silti jotenkin ne psykedeelit vain kuuluvat luontoon.

Ja pään sisällä nyt trippailen kaiken aikaa :roll:
Ahab

Post by Ahab »

miitissä :wink:
User avatar
growy
Kameleontti
Posts: 834
Joined: Fri 16 Jun 2006, 23:31

Post by growy »

Talvisin kotosalla,kesällä yleensä luonnossa.
Kesäyöllä mökillä tai luonnossa..Mikään ei voita luonnossa trippailua.
User avatar
Asidyyli
LD50
Posts: 2143
Joined: Thu 22 Sep 2005, 15:25
Location: Hki

Post by Asidyyli »

Sanokaapa missä päin helsingissä on mielestänne parhaat merinäköalat, mielellään jokin rauhaisa paikka mistä tiirailla tuota rakasta itämertamme.

Suomenlinnassa on kyllä hienoa (muutenkin) ja laivat lipuu rentouttavasti ohitse, mutta vähän hankalasti saavutettavissa oleva paikka. (Vaatii vähän jaksamista lähteä aina sinne).
User avatar
Jeshu
OD
Posts: 1939
Joined: Thu 22 Sep 2005, 16:35

Post by Jeshu »

Kotona ei sovi liikaa trippailla. Käy tylsäksi. Varsinkin jos kotosalla on porukkaa niin että pitää pysytellä omassa huoneessa. En enää itse asiassa suostuisi kotona trippailemaan tai mielellään muussakaan paikassa missä pitää pysytellä jossain yhdessä huoneessa..
Tunnetta ei voi ostaa: sanotaan.
Vaan ei sanoillakaan saavuttaa.
Ei kukaan pakoon itseään pääse.
On minulla turvallinen olla.
User avatar
Maor
Kameleontti
Posts: 841
Joined: Thu 22 Sep 2005, 21:19
Location: itä

Post by Maor »

Miksi kotona trippaillessa pitää pysytellä omassa huoneessa? Kuumottaako kämppis? vaiko kenties äiti?
-:- We're All Mad Here -:-
User avatar
Jeshu
OD
Posts: 1939
Joined: Thu 22 Sep 2005, 16:35

Post by Jeshu »

Maor wrote:vaiko kenties äiti?
Toistaiseksi tämä.
Tunnetta ei voi ostaa: sanotaan.
Vaan ei sanoillakaan saavuttaa.
Ei kukaan pakoon itseään pääse.
On minulla turvallinen olla.
User avatar
Maor
Kameleontti
Posts: 841
Joined: Thu 22 Sep 2005, 21:19
Location: itä

Post by Maor »

No onhan se ihan ymmärrettävää.
-:- We're All Mad Here -:-