Guardian ja Mixmag-lehti ovat haastatelleet nettilomakkeen avulla yli 15 000 huumeidenkäyttäjää ympäri maailman (joista suurin osa brittejä).
Tutkimuksen antiin ja analyysiin pääsee käsiksi täältä:
http://www.guardian.co.uk/society/guard ... rug-survey
Tutkimus ei tarjonnut suuria yllätyksiä:
- Osa nuorista on valmis ottamaan tuntemattomia aineita tuntemattomilta tyypeiltä.
- Yli puolet vastanneista juo WHO:n luokituksen mukaan haitallisia määriä alkoholia. Kuitenkin kolmannes vastanneista haluaisi vähentää nimenomaan alkoholin käyttöä ja reilusti yli puolet tupakin polttoa.
- Tutkimus osoittaa, ettei edes poliisi välttämättä suhtaudu viihdekäyttäjiin kovinkaan tiukkapipoisesti (ainakin jos olet valkoinen ja keskiluokkainen, kuten suurin osa vastanneista). Joka kymmenes vastaaja oli tutkittu huumeiden varalta viimeisten 12 kuukauden aikana, ja heistä hieman alle puolet oli jätetty rankaisematta kannabiksen hallussapidosta. Ekstaasia puolestaan oli katsottu läpi sormien yli kolmannessa tapauksista.
Guardianin ja Mixmagin suuri huumegallup
-
Kilgore
- Psykonautti
- Posts: 55
- Joined: Thu 26 Jan 2012, 10:25