Joo itsekkin kerran pelastettu fentanyyliövereista(eka kerta koko aineen kanssa ja annostuksesta mitää käryä) ni sanoin frendille että väsää valmiiks 3x0,4mg temgesiccei pumppuun/2mg suboxonea muista kumpi vai molemmat ja fentisvetojen jälkeen jos alkaa näyttää siltä et pitää jotai tehä ni tee äläkä mieti tekemistäs ja sittten ku saivat tuupatttuani 10-20sek ja tuli se pitkä syvä hengitys että *GHUUUUUAAAAAHHHHH* ja i'm back! eli buprea hyvä olla hätätapauksia varten mielellään suboxonea mutta toimii ne muutkin varmaaan tähän kun syrjäytttävät muut opioiditzerk wrote:Varoitus: Turussa tullut vuorokauden sisään vastaan Palladoniksi väitettyjä kapseleita. Vaikutti kummallisilta, tekstiä puuttui, ja sisältö ilmeisimmin jotain erittäin voimakasta fentanyylianalogia. Yksi 4mg Palladoniksi väitetty kapseli sai aikaan vaaralliset överit opioiditolerantille ihmiselle kun ei viitsinyt tarkemmin tutkia mitä hankki. Ulkonäön tunteva varmaan huomaa eron, mutta olkaapa silti varovaisia. Nopeasti vilkaistuna voi vaikuttaa aidolta tavaralta. Kapseleiden sisältö oli aavistuksen vihertävän valkoista jauhetta, ei rakeita.
Tämä on muuten varmistettu toimivaksi ensiavuksi hätätapauksessa pariinkin kertaan. IV-suboxone pelasti oxyöverit ottaneen ihmisen hengen.OpportuNisti wrote: Buprenorfiinilla voidaan jopa mahdollisesti pelastaa täysagonistiyliannostus, koska sen proteiinisitoutuminen on niin korkea, että se syrjäyttää täysagonistit opioidireseptoreista. Harvalla on kotona naloksonia, joten moni koittaessaan ensimmäisiä kertoja todella vahvoja täysagonisteja (esim. heroiinia jonka vahvuutta ei tunneta) pitää ruiskullisen buprea valmiina övereiden sattuessa. Kaveri voi sitten lykätä bupret jos öyskät iskee. Tästä seuraa kyllä sitten aivan vitulliset viekkarit, mutta eipähän kuole hengityslamaan. Niistä lisää muilla alueilla.
ReVia ja selincro nimellä on näitä lääkkeitä ReVia nalteroxone ja Selincro nalmfeeni jotka toimivat opioidi antagonisteina