Berliini

Asiaa Asiasta Asiallisesti.
User avatar
Asidyyli
LD50
Posts: 2143
Joined: Thu 22 Sep 2005, 15:25
Location: Hki

Berliini

Post by Asidyyli »

Varailin tonne just liput, onko kellään kokemuksia skenestä?

Baarithan on siis about 24/7 auki ja ainetta kuin ainetta löytynee ainakin Kreuzbergistä joka kulmalta eikä virkavallasta tarvitse huolia. Toisaalta en tiedä tuleeko yöelämää hirveästi harrastettua kun on streittejä kavereita mukana.

Mietin sitten että miten saa esim. kodeiinia apteekeista. Jotkin apteekit on myyneet tiskin alta ryyneistä puuroihin mutta nämä on varmasti ihan äärimmäisen harvinaisia tapauksia nykymeiningillä ja joku pitäisi tuntea. Alkaa kai olla aika henkitoreissaan tuo Berliinin maine vapaana kaupunkina.
User avatar
tropic
Apteekki
Posts: 339
Joined: Tue 20 Dec 2005, 23:44

Re: Berliini

Post by tropic »

Berliini on suosikki kaupunkejani. Hieno paikka. Asuin jonkun aikaa Friedrichshain-Kreuzberg alueella serkkujeni luona. Bilemeininki oli paikoittain aika avointa ja menevää, varsinkin essoja ja koksua oli tarjolla monesti. Huumekuviot ovat Saksassa kohtalaisen hyvät, saatavuus ja yleinen suhtautuminen ovat siis kertaluokkaa parempia käyttäjän kannalta.

Hauskinta oli kun joku Saksalainen tyttö tuli puhumaan yhdellä klubilla heikolla Suomenkielellä coca colasta ja tarjosi lainit. :mrgreen: Menin hieman hämilleen.
Poliisikaan ei ainakaan paikallisten mukaan ole juurikaan kiinnostunut 'juhlijoista'.

Saksalaiset on rentoo jengiä. Hyvä meininki siellä on kaikinpuolin. Joissain puistoissa jengi blaadaili jointteja ja välillä jotkut hipit kyseli että "Grass??"

Tota apteekki tilannetta en tiedä oikeastaan yhtään että kuinka vapaata meininki onkaan sen suhteen.

Berlin ist der sehr nette Platz. Ei muuta kun hyvää matkaa, vaikkei yöelämää pääsisikään maistamaan siellä päin, niin on siellä vaikka mitä menoa.
Ja oluttahan toki kannattaa juoda olut maassa.
Can it be all so simple?
User avatar
Hz0
Apteekki
Posts: 428
Joined: Thu 24 Jan 2008, 18:40
Location: 0x00000001

Re: Berliini

Post by Hz0 »

Saksalaiset on rentoo jengiä. Hyvä meininki siellä on kaikinpuolin. Joissain puistoissa jengi blaadaili jointteja ja välillä jotkut hipit kyseli että "Grass??"
Jotenki outo lause tai siis että :D kuuntelen tässä hamppukaupunki by jukka poika. Niin piti sanoo et toi "Grass". Joka paikassa tuuttirinki jne :D
<@ferox> mä en pysty kuvittelemaan toista kanavaa, jonka puheenaiheet vaihtelee kvanttifysiikasta s-marketin ryöstämiseen
peili
Psykonautti
Posts: 75
Joined: Sat 08 Mar 2008, 19:36

Re: Berliini

Post by peili »

Asidyyli pistähän matkan jälkeen pientä kommenttia nahkapöksyjen menosta