Graffitit, tarrat ja stencilsit

Keskustelua taiteista ja luovuudesta.
User avatar
tropic
Apteekki
Posts: 339
Joined: Tue 20 Dec 2005, 23:44

Graffitit, tarrat ja stencilsit

Post by tropic »

Topicia graffititaiteesta ei löytynyt joten tässä sellainen. Tähän voi postata esimerkiksi hienoja juna piissejä. Itse otetut kuvat ovat myös erittäin tervetulleita. Suomessakin on hyviä maalaajia ja hienoja duuneja, mutta ollaan kyllä vielä aika lastenkengissä ainakin keski-eurooppalaisesta graffitikulttuurista. Tiedä päästäänkö (koskaan?) samankaltaiseen vapaampaan suuntaan. Suomessa on FPS, Petri Lokka, kovat tuomiot mikäli jää peinttauksesta kiinni viranomaisille, joten maalaaminen Suomessa on kovin hankalaa ja toimintasuunnitelma on pakko suunnitella tarkkaan ennen kyhäämään lähtemistä.

Komea duuni linkissä -> http://blog.lib.umn.edu/lelyu002/archit ... 5B1%5D.jpg

Ruotsalaista kyhäystä (video) http://video.google.com/videoplay?docid ... q=graffiti

Kannattaa myös vierailla http://www.daimgallery.com/
Can it be all so simple?
User avatar
growy
Kameleontti
Posts: 834
Joined: Fri 16 Jun 2006, 23:31

Re: Graffitit

Post by growy »

edit. Ei mitää :foil: :foil: :foil:
Ulottuvuuksien kuvitteleminen on meille vaikeaa, koska elämme kolmiulotteisessa avaruudessa ja kiidämme ajan mukana eteenpäin.
User avatar
tropic
Apteekki
Posts: 339
Joined: Tue 20 Dec 2005, 23:44

Re: Graffitit

Post by tropic »

Tässä topicissa ei ole tarkoitus yllättää ketään maalaamaan graffiteja. Kaikki tietävät niiden olevan laittomia, ellei joskus erikseen myönnetä lupaa. Graffiti on kriminalisoitu kuten moni muukin asia. Laitonta ei kuitenkaan ole ihastella niitä, tai valokuvata niitä.
Can it be all so simple?
User avatar
w
Psykonautti
Posts: 95
Joined: Tue 26 Dec 2006, 22:05
Location: Le Manse

Re: Graffitit

Post by w »

Olen melko satunnaisesti pommittanut pari-kolme vuotta, suurin osa jutuista kuitenkin jäänyt paperille. Onhan se letkeetä kaveriporukalla väsätä jossain vähän syrjemmässä vaikka cargoja ja juoda samalla vähän bisseä. Laillisia on tullut maalattua kans jonkun verran. Nyt viime aikoina ei ole huvittanut lähteä mihinkään sotkemaan, pitäs varmaan tänä kesänä ainakin yksi piissi saada aikaseks.. :)

Vuosi sitten mentiin kaverin kanssa maalaamaan keskellä talvea, tais olla 15 pakkasta.. No sormethan siitä jääty aika hooseesti, ja kannut kusi joka paikkaan kun ei meinannu riittää painetta enää noin kylmällä. Mut oli sekin ikimuistonen reissu. :mrgreen:
bdxm

Re: Graffitit

Post by bdxm »

:foil:
User avatar
Myskoala
Tuppisuu
Posts: 14
Joined: Thu 17 Jul 2008, 05:15

Re: Graffitit

Post by Myskoala »

Joskus pasteen tähä sen!
Bromo tripillä tuli ihan vitun kauan tehtyy jotai piissii mitä nyt ikinä mielee tuli.
Just ennen rajauksii joku helvetin amis lasahtaa paikalle. Paikka oli viel niin syrjäytyny et tiiä sit mitä ruumist se sinne oli viemäs :foil: . Voitte vaa kuvitella ku pingotaa karkuu ja mitäköhän siinä sit teet ku vituttaa mut pysty olla vittuuntunu :lol:, palaatko paikalle vai b?
Btw deeleissä saa ihan älyttömii inspiraatioita.
User avatar
tropic
Apteekki
Posts: 339
Joined: Tue 20 Dec 2005, 23:44

Re: Graffitit

Post by tropic »

w wrote:Vuosi sitten mentiin kaverin kanssa maalaamaan keskellä talvea, tais olla 15 pakkasta.. No sormethan siitä jääty aika hooseesti, ja kannut kusi joka paikkaan kun ei meinannu riittää painetta enää noin kylmällä. Mut oli sekin ikimuistonen reissu. :mrgreen:
Aitoo! :lol: 8)
Can it be all so simple?
User avatar
growy
Kameleontti
Posts: 834
Joined: Fri 16 Jun 2006, 23:31

Re: Graffitit

Post by growy »

Sen verran et mun mielestä nuo Ruotsalaiset on koviakyhäämään. Se tyyli on niin lähellä sydäntä,ja ne niitten paneli-piissit subway-junis :P :P
Niil on aivan hulluja kaikki backjumpit, esim Tää kun F-ups kyhää : http://www.youtube.com/watch?v=rJO77RQ2Tcw
Kuljettaja vaan mesoo vieres "vitun idiootti,mielisairaalaan tollaset" -Äijä vaan kyhää rauhallisesti.
Ulottuvuuksien kuvitteleminen on meille vaikeaa, koska elämme kolmiulotteisessa avaruudessa ja kiidämme ajan mukana eteenpäin.
bdxm

Re: Graffitit

Post by bdxm »

ruotsalaiset on muutenki jees. saavat jotain aikaan jopa. samt kuumotukset siellä on ku suomessa mutta osaavat tapella vastaan. hyvät esimerkit paikallinen bommausskene ja vuoden parin takainen hUUUmekasvin viljely julkisiin paikkoihin että pikkulapset syö sitä ja alkaa vetää herskaa. aktivismi elää.
tuttava oli italiassa reissulla ja meno oli sielläkin hc. juna hätäjarrulla jumiin ja vitusti possea vetää sen tukkoon ulkoa ja sisältä. tyypit vahti rautatankojen kanssa poliiseja ja tukareita. siellä ei kaiketi paljoo sakoista perusteta vaan läähinnä muilutetaan putkassa.
raffi meno.
User avatar
tropic
Apteekki
Posts: 339
Joined: Tue 20 Dec 2005, 23:44

Re: Graffitit

Post by tropic »

bdxm wrote: siellä ei kaiketi paljoo sakoista perusteta vaan läähinnä muilutetaan putkassa.
raffi meno.
Jeps, jotain tollasta meininkiä siellä tosiaan taitaa vähän olla... Frendi asunu pari vuotta tuolla meidän rakkaassa naapuri maassa ja aika villejä stooreja aikaajoin kuullut kyl...
Can it be all so simple?
Ahab

Re: Graffitit

Post by Ahab »

Onko muuten mitään suomalaista graffitinettiyhteisöä?
chibbo

Re: Graffitit

Post by chibbo »

Joskus jotain pieniä stencileitä/stickereitä tehny, ei riitä skillssit kannuilla maalaamiseen :roll:
bdxm

Re: Graffitit

Post by bdxm »

Ahab wrote:Onko muuten mitään suomalaista graffitinettiyhteisöä?
on
http://www.krmi.net/
edit: hätiköin, tajusin että ei taida olla yhteisöksi laskettava...
hyvä sivu linkittää kuitenkin. 8)
User avatar
tropic
Apteekki
Posts: 339
Joined: Tue 20 Dec 2005, 23:44

Re: Graffitit

Post by tropic »

Oh shit, paha paha Petri Lokka! -> http://www.youtube.com/watch?v=TBFa37N5XAQ rikosraportti - paljonko maksaa graffiti

Image
Can it be all so simple?
User avatar
Terrorist
Tuppisuu
Posts: 12
Joined: Sun 25 May 2008, 21:52
Location: Helsinki

Re: Graffitit

Post by Terrorist »

Itsekkin jollain tasolla kyseistä laittomuutta harrastan. Eniten silti tulee paperille raapusteltua.

Tos on hyvä blogi aiheeseen liittyen: http://Petrilokka.blogspot.com
"tilanne on ku suomen ilmasto, eli epävakaa"
Pertti-Liisa
Tuppisuu
Posts: 3
Joined: Wed 20 Aug 2008, 22:34

Re: Graffitit

Post by Pertti-Liisa »

Olen nähnyt niin hienoja graffiteja että oksat pois. Mutta mutta.. noi tagit on sitten taas yksinkertaisesti rumia. Voisiko joku selventää mulle että mikä se pointti niissä oikein on? En vaan ymmärrä. :roll: Lisää graffiteja ja vähemmän tageja, plz.
User avatar
Aukikco
OD
Posts: 1492
Joined: Wed 29 Aug 2007, 01:42

Re: Graffitit

Post by Aukikco »

Pertti-Liisa wrote:Olen nähnyt niin hienoja graffiteja että oksat pois. Mutta mutta.. noi tagit on sitten taas yksinkertaisesti rumia. Voisiko joku selventää mulle että mikä se pointti niissä oikein on? En vaan ymmärrä.
Esim. spontaani itseilmaisu, itseluottamuksen puute ja siitä seuraava egoistinen toiminta tai toisaalta halu kyseenalaistaa vallallaolevia arvoja.

Siinä muutama.
Ahab

Re: Graffitit

Post by Ahab »

En myöskään pidä töhrimisestä mutta jos ajattelee niitä tyyppejä jotka tekee oikein hienoja, mietittyjä juttuja niin jostain nekin on varmaan uransa aloittanut, right? Tyypit on varmaan aloittaneet joskus ihan nuorina jannuina ja ensin on pitänyt saada vähän rohkeutta ja kokemusta ja sillähän sitä tulee että heittää tussilla sinne tänne jotain ja tajuaa että enhän mä tästä hirteen joudu.
bdxm

Re: Graffitit

Post by bdxm »

ymmärrän ja kannatan tägejä 100%. otet hlö x joka on kyrpänä piissien duunamiseen kun a) parhaassa tapauksessa (pk-seutu) se on jo aamusti putsattu, vitut vaan tuhottu, varjo vaan jää. mut nopeesti silti. b) parin ruman tägin sanktio vrt. yks hyperkomee piissi. niin, joo...
henkilökohtasesti ikkunaraapurukset, spagetti, PETRILOKKALOKKAHUORANVITTU-pommitus ynnämuu lämmittää sielua just niin paljon ku väsäämistä kuumotellaan. seinät kertoo, toiselta näyttää euroopassa.

toiseks, tägikin voi olla huolella suunniteltu tai vähintään niin varmalla kädellä vedetty että voi näyttää hyvältä. trouapit ja listeeri systeemit on kans oma lukunsa. (<3)

niin rumaa täksyä ei kukaan voi tehdä ettei se olisi mun silmissä inhorealistuudessaan kaunis. kananmunaa, maalia, tussia, kermavaahtoa, kustapaskaaoksennusta, seinät kertoo.

on se toki sääli että 90% jotka tägää on lahjattomia idareita ryynikännissä.
User avatar
Freakout
Psykonautti
Posts: 112
Joined: Sun 28 Oct 2007, 14:03

Re: Graffitit

Post by Freakout »

arvostan graffiteja, niitä itsekin tullu suunniteltua muttei kyhäiltyä, jossain alikulkutunnelleissa ihan sairaan nättejä. Jotkut tagit taas on ihan perseestä, ne on vaan semmosia tuherruksia, toki ymmärän ne sitten lisukkeena jonkun kunnon graffitin päällä.
Men must be free to do what they believe. It is not our right to punish one for thinking what they do, no matter how much we disagree.
trama
Psykonautti
Posts: 64
Joined: Sat 13 Sep 2008, 11:17

Re: Graffitit

Post by trama »

mitä rakentavat ruman värisiä seiniä :)
bdxm

Re: Graffitit

Post by bdxm »

Freakout wrote:arvostan graffiteja, niitä itsekin tullu suunniteltua muttei kyhäiltyä, jossain alikulkutunnelleissa ihan sairaan nättejä. Jotkut tagit taas on ihan perseestä, ne on vaan semmosia tuherruksia, toki ymmärän ne sitten lisukkeena jonkun kunnon graffitin päällä.
suurin osa uuden maailman asioista, etenkään suames, ei ole nättejä. (loput on enimmäkseen kuppasta vittusoossia ja petri lokka on runkku) pitää sopeutua ja/tai ilmaista tiedostaen/tiedostamatta...-> miten jutut on. lopputuloksen kannalt mitä ryynikännisemmät ja vitun paskasesti duunatummat seinät sitä... ... ...
mitä useampi mieluummin valvoo laatua seinää (= ... ?) seinän tilan sijaan... ei näe seinää seinältä... ei tekijää teokselta..
seinän tilan laatu vai seinän tilan visuaalinen analyysi tästä hetkestä, heijastus tekijöistä.
seinät ovat just niin kauniita kuin antaa niiden kaunistua. kattokaa vaikka eurooppaa

ÄLKÄÄ VÄHEKSYKÖ RUMIA PIISSEJÄ JA KUSENHAJUISIA REVIIRITÄKSYJÄ, VITTU
ovat paljon enemm'n kuin ihanperseest', semmosia herruksiia

en puolusta ket''n yksil;n' koska olen lahjakas
User avatar
Freakout
Psykonautti
Posts: 112
Joined: Sun 28 Oct 2007, 14:03

Re: Graffitit

Post by Freakout »

bdxm wrote: suurin osa uuden maailman asioista, etenkään suames, ei ole nättejä. (loput on enimmäkseen kuppasta vittusoossia ja petri lokka on runkku) pitää sopeutua ja/tai ilmaista tiedostaen/tiedostamatta...-> miten jutut on. lopputuloksen kannalt mitä ryynikännisemmät ja vitun paskasesti duunatummat seinät sitä... ... ...
mitä useampi mieluummin valvoo laatua seinää (= ... ?) seinän tilan sijaan... ei näe seinää seinältä... ei tekijää teokselta..
seinän tilan laatu vai seinän tilan visuaalinen analyysi tästä hetkestä, heijastus tekijöistä.
seinät ovat just niin kauniita kuin antaa niiden kaunistua. kattokaa vaikka eurooppaa

ÄLKÄÄ VÄHEKSYKÖ RUMIA PIISSEJÄ JA KUSENHAJUISIA REVIIRITÄKSYJÄ, VITTU
ovat paljon enemm'n kuin ihanperseest', semmosia herruksiia

en puolusta ket''n yksil;n' koska olen lahjakas
onneks oot niin hyvä ilmaiseen itteäs.
Men must be free to do what they believe. It is not our right to punish one for thinking what they do, no matter how much we disagree.
bdxm

Re: Graffitit

Post by bdxm »

aakkosnapit tilttas ja äät hävis loppuu kohden, kiitos kuitista muuten, en oo köyhä tai kipee ni tee sillä mitä haluat. :)
Ahab

Re: Graffitit

Post by Ahab »

Image

tykkään sapluuna ja tarra jutuista.
bdxm

Re: Graffitit

Post by bdxm »

ne onpääasiassa mielikituksellisempia, lähempänä taidetta kuin "komee piissi"
syvyys ihan eri noilla
User avatar
tropic
Apteekki
Posts: 339
Joined: Tue 20 Dec 2005, 23:44

Re: Graffitit

Post by tropic »

Palataan aiheeseen mitä graffitit kertovat: Ne ovat merkkejä olemassaolostamme, kaupunkielämän ahdistuneisuudesta ja tagit muistuttavat siitä. Katujen elämästä. Alakulttuurista. Toisille se on harrastus, intohimo.
Ystäväni sanoi kerran: "Junat ovat ainoita oikeita tyttöystäviäni" : D

Tää on huvittava ja laillinen muistaakseni Image

Tämä taas puhtaasti taiteellisempaa työtä Image

Video: http://www.youtube.com/watch?v=EwBWUXCtOGU Friendly Fire - Finland ( part 2 )

Tsiigatkaa --> http://www.dirtyhandsmovie.com/

Asuessani hetken aikaa Saksassa, paikalliset puhuivat monesti junissa radanvarrella näkyvistä piisseistä ja suhtautuminen oli sellaista, että "hienot", duunit joihin oli oikeasti panostettu olisivat hienoja seinien koristajia, mutta sitten taas "töhryt" eivät saaneet arvostusta. Saksassa (ja suurimmassa osassa euroopan maista) virkavalta ei jaksa käyttää resurssejaan pahemmin maalaajien kiinni ottamiseen sillä, jos joku buffataan, niin ihan varmasti seuraavana aamuna siinä on tilalla jo uusi. Keski-euroopassa on tajuttoman paljon trouappeja, piissejä, tageja joka puolella. Ne ovat osa katukulttuuria siellä. Se on ihan selvä.

Rumissakin kyhäyksissä voi olla oma hohtonsa, jostainhan ne ammatti maalaajatkin aloittivat, kuten Ahab taisi tuossa aiemmin jo todeta. Suomessa muutenkin maalaaminen on pirun vaikeaa, niin että saisi rauhassa käyttää aikaa työn valmistumiseen, suurien kuumotusten takia tässä Suomen maassa ei aina pysty niin hifistellä, vaikka tosi siistejä täältäkin toki löytyy.

Graffiti videoista omistan seuraavat:
area 08 part 1
area 08 part 2
Lady in red
overdoze of sthlm trains
Ja jotain muitakin taitaa olla. Täytyypä muuten ostaa jotain uutta pitkästä aikaa. Hyvä kun tulikin mieleen.

Loppuun vielä juna meininkiä <3 Image
Can it be all so simple?
User avatar
Freakout
Psykonautti
Posts: 112
Joined: Sun 28 Oct 2007, 14:03

Re: Graffitit

Post by Freakout »

hienoja on, ihan pakko myöntää
Men must be free to do what they believe. It is not our right to punish one for thinking what they do, no matter how much we disagree.
User avatar
tropic
Apteekki
Posts: 339
Joined: Tue 20 Dec 2005, 23:44

Re: Graffitit

Post by tropic »

Linkki:

http://graffitit.blogs.fi/?tag=graffiti

Graffitiin liittyviä kirjoja:

-Spraycan Art
-They call us vandals
-Dondi White
-Subway Art
-Helsinki graffiti
Can it be all so simple?
Kalastaja

Re: Graffitit

Post by Kalastaja »

Sevillassa ja Barcelonassa on ihan törkysen hienoja isoja maalauksia ja sit kadut, ovet, ikkunat, tolpat ym. täynnä tägeja, pienempiä piissejä, tarroja valtavasti ja suhteellisen paljon stencilsejä. Mageet oli. Erittäin mielellään kattois Suomessa samanlaista luovuutta kaduilla. Mut rajansa kaikella kuitenki. Barcelonassa on monia ovia ja seiniä niin täyteen tägätty, et ei se kovin kivalta enää näytä. Jopa kaupungin työntekijöitä putsaamassa jotain tolppia ja kiinnittämässä kaupungin julisteita päälle.


Tos jokusia Barcelonasta
http://www.barcelonastreetart.net/

http://www.flickr.com/search/groups/?q= ... N01&m=pool