Makoo wrote:jos joku vois vastata nopeesti, olisin tosi kiitollinen.
tyttöystävä itkeny nyt 4 päivää putkeen ja lauantaina sai niin pahan paniikkikohtauksen että pyörty ja piti lanssi soittaa. no se ei suostunu sinne jäämään ja ne lykkäs käteen 4 vitosen pamia, jotka meni jo. jos selitän apteekissa tilanteen, niin antaisko ne jotain, vai kattoisko että mitä vittua toi nyt yrittää?
Joo ei auta itkut apteekissa ilman reseptiä tai lääkärin lupaa ei sieltä ulos saa yhtään mitään. Kannattais tosiaan niinkuin hippitatti sanoi niin johki päivystykseen mennä.
kerron sulle salaisuuden. ne kiltit lanssisedät anto ne vitosen pamit sen takia et menisitte jollakin toisella kulkupelillä hospitaaliin.
yksityinen ois tollasseessa tapauksessa paras vaihtoehto. kantsii ottaa pari tyttöystäväsi kaveria tueksi mukaan ja jos alkaa oireita pukkaamaan, niin maahan kyykkyyn rauhottumaan ja haukkomaan happea (ei mikään sidontaote), tuki on tärkeä että saadaan rauhallisena pysymään. hidas rauhallinen kävely, välttäkää paikkoja missä pajon ihmisiä (kujat), tietyöt ym.
ootteko kokeilleet valeriaana tuotteita ja bentstoja? itse ostin sen nimistä valmistetta kuin dormiplant (kolmiot ja kaikki) ihan käsikauppa tavaraa. musta rauhoitti mukavasti bentsojen kanssa, siis yhteisvaikutuksessa. hyvän makuisia vielä nuo dormiplantit
otin 2-3g kerralla.
zan wrote:ootteko kokeilleet valeriaana tuotteita ja bentstoja? itse ostin sen nimistä valmistetta kuin dormiplant (kolmiot ja kaikki) ihan käsikauppa tavaraa. musta rauhoitti mukavasti bentsojen kanssa, siis yhteisvaikutuksessa. hyvän makuisia vielä nuo dormiplantit
otin 2-3g kerralla.
Imo täyttä puppua noi kaikki tablettimuotoon varsinkin väsätyt valeriaana ja muut vastaavat.. imo ja imo ne on placeboo 99%:sti.
Mutta placebo on tietysti lievissä tilanteissa varsin hyvä lääke sekin, ei siinä mitään..
Skeeblew wrote:Miten se ilmenee jos on yliherkkä/allerginen bentsodiatsepiineihin?
en tiedä?... [⇽ LOISTOPOSTAUS! t. ferox] kai ''yliherkkä'',ajattelis että voi tulla jotain huimausta/näön sumentumista tai vastaavaa ( ei todellakaan varmaa tieto ) , itselle tulee bentsoista sumea olo... tai nykyään kun on tullut syötyä niitä ajan mittaan niin lähinnä ylienerginen/ylisosiaalinen olo,mut nyt nuokut..
kuitenkin jos sulla on tullut jotain oireita niin kannattaa varmaan vaihtaa ''lääkettä/päihdettä''
Skeeblew wrote:Miten se ilmenee jos on yliherkkä/allerginen bentsodiatsepiineihin?
Väsymys, voimakas keskushermoston lama, lihasheikkous, hengityksen vajaatoiminta. Bentsot voivat myös aiheuttaa paradoksaalisen reaktion, kuten vakavaa levottomuutta ja aggressiivisuutta. Lääkeaineallergia on melko epätavallinen, aiheuttaa yleensä ihon oireilua tai muuten tyypillisen anafylaktisen reaktion, ja voi johtua lääkkeen apuaineistakin. Harvoissa tapauksissa myös esim. laktoosi-intoleranssi.
“ ferox puhuu usein asiaa omas todellisuustunnelissaan ” — frapa
Skeeblew wrote:Miten se ilmenee jos on yliherkkä/allerginen bentsodiatsepiineihin?
Väsymys, voimakas keskushermoston lama, lihasheikkous, hengityksen vajaatoiminta. Bentsot voivat myös aiheuttaa paradoksaalisen reaktion, kuten vakavaa levottomuutta ja aggressiivisuutta. Lääkeaineallergia on melko epätavallinen, aiheuttaa yleensä ihon oireilua tai muuten tyypillisen anafylaktisen reaktion, ja voi johtua lääkkeen apuaineistakin. Harvoissa tapauksissa myös esim. laktoosi-intoleranssi.
FEROX iiihHHHHH!!!! kiitos tuosta kun mä aloitin kirjoituksen ''en tiedä?'' ''--loistopostaus t ferox'' , mustakin se oli loistopostaus,halusin kirjoittaa vain omasta kokemuksesta ja tuo on yksilöllisistä.Eikö heikkouksien myöntäminen olekkin vapauttavaa?Tiedetäänkö me tosiaan?kiitti vielä kerran,sait minut hymyilemään
zan wrote:ootteko kokeilleet valeriaana tuotteita ja bentstoja? itse ostin sen nimistä valmistetta kuin dormiplant (kolmiot ja kaikki) ihan käsikauppa tavaraa. musta rauhoitti mukavasti bentsojen kanssa, siis yhteisvaikutuksessa. hyvän makuisia vielä nuo dormiplantit
otin 2-3g kerralla.
Imo täyttä puppua noi kaikki tablettimuotoon varsinkin väsätyt valeriaana ja muut vastaavat.. imo ja imo ne on placeboo 99%:sti.
Mutta placebo on tietysti lievissä tilanteissa varsin hyvä lääke sekin, ei siinä mitään..
Valeriaanajuurista uutettu tinktatuura toimii ainakin suhteellisen hyvin näin "lailliseksi" rauhoittavaksi. Noi tabletit eivät ole kovin voimakkaita, mutta kyllä niistäkin huomaa efektiä kunhan ottaa kourallisen (10 okei) ja kulauttaa ne muutamalla kaljalla alas. Uni tulee ainakin hyvin jopa stimuilun jälkeen. Eli ihan käypää tavaraa jos sattuu olemaan pulaa unilääkkeistä tai bentsoista.
ferox wrote:Väsymys, voimakas keskushermoston lama, lihasheikkous, hengityksen vajaatoiminta. Bentsot voivat myös aiheuttaa paradoksaalisen reaktion, kuten vakavaa levottomuutta ja aggressiivisuutta. Lääkeaineallergia on melko epätavallinen, aiheuttaa yleensä ihon oireilua tai muuten tyypillisen anafylaktisen reaktion, ja voi johtua lääkkeen apuaineistakin. Harvoissa tapauksissa myös esim. laktoosi-intoleranssi.
aika vasta huomas ku söin 2mg rivaa nii jotenkin naamaa kuumottaa ja tuntu että pulssi nousi huomattavasti, milli xanttuja päälle nii ei enää kuumotellut tai tavallaan unohti ainakin sen, eikait vain oo sillai että jos on yhdelle bentsolle allrginen nii sitten kaikille mahdollisille?? piri-pommit ottiin myös tuosa öö n. 7 tuntia sitte ehkä jonku 0,2 vaa tuli siinä nousuissa siivoiltua yms. mutta sitte jälkeen makoili ja jumitti vaa leffaa ja pelaili semmosessa smuuthisa lepoasennosa ja välillä istualtee nii tietenki se pulssi vähä on koholla ku kuitenki vauhtia ottanu, mutta aina ku käsi vaikka kusella nii pulssi nous helvetisti pelkästä ylös nuosemisesta ja kävelystä, sitte varmaan joku parisen tuntia sitte söin puoli millin xanoria jos vaikka helpommin nukahtas ja rauhottas tätä sykettä, nii pulssi vieläki kyllä helvetin koholla about 90 vaikka täsä istuskellu, ois varmaan pitäny ottaa propral mutta niistäkin tulee jotenkin nii nihkeä hikoava olo ja muutenkin vittu beetasalpaajia, sydämessä ei pitäisi olla mitään vikaa ja muutenki vissii vaarallista vauhdin kanssa, voikohan pirillekkin olla allerginen tai jollekkin paskalle millä sitä on jatkettu varmaa, helvetti ku sitä tuntuu että ei voi enää tehä mitään kuumottelematta
Skeeblew, kumpi tuli ensin muna vai kana? Järjestelin viestiäsi vähän uusiksi:
Skeeblew wrote:piri-pommit ottiin myös tuosa öö n. 7 tuntia sitte ehkä jonku 0,2 vaa pulssi nous helvetisti pelkästä ylös nuosemisesta ja kävelystä. tulee jotenkin nii nihkeä hikoava olo, voikohan pirillekkin olla allerginen tai jollekkin paskalle millä sitä on jatkettu varmaa. helvetti ku sitä tuntuu että ei voi enää tehä mitään kuumottelematta
tuli siinä nousuissa siivoiltua yms, mutta sitte jälkeen makoili ja jumitti vaa leffaa ja pelaili semmosessa smuuthisa lepoasennosa ja välillä istualtee. tietenki se pulssi vähä on koholla ku kuitenki vauhtia ottanu, ja muutenki vissii vaarallista vauhdin kanssa. sydämessä ei pitäisi olla mitään vikaa. ois varmaan pitäny ottaa propral ja muutenkin vittu beetasalpaajia. helvetti ku sitä tuntuu että ei voi enää tehä mitään kuumottelematta
söin 2mg rivaa nii jotenkin naamaa kuumottaa ja tuntu että pulssi nousi huomattavasti. milli xanttuja päälle nii ei enää kuumotellut tai tavallaan unohti ainakin sen. söin puoli millin xanoria jos vaikka helpommin nukahtas ja rauhottas tätä sykettä, nii pulssi vieläki kyllä helvetin koholla about 90 vaikka täsä istuskellu. eikait vain oo sillai että jos on yhdelle bentsolle allrginen nii sitten kaikille mahdollisille?? helvetti ku sitä tuntuu että ei voi enää tehä mitään kuumottelematta
Mitä tähän nyt voi sanoa.
“ ferox puhuu usein asiaa omas todellisuustunnelissaan ” — frapa
ferox wrote:Skeeblew, kumpi tuli ensin muna vai kana? Järjestelin viestiäsi vähän uusiksi:
ei kumpikaan ja nii teit, aika sekavalla tavalla, korjaan nyt tuota sen verran että 2mg rivaa söin yks päivä selvinpäin ja tuli nuo oireet.
Tuosta propralista tulee myös selvinpäin nihkeä väsynyt hikoileva olo, eikä tunnu ees auttavan paljon pulssiin, ja sen takia en ottanut sitä kun stimulanttien kans kombottaminen ei ole mitään terveellistä hommaa kuulemma muutenkaan, no toisaalta eihän mikään päihde ja varsinkaan sekakäyttö ole, kaikki vaikuttaa johonkin osaan kehossa elinikää lyhentävällä tavalla, toiset enemmän ja toiset vähemmän..
Onko yleensä lääkäreiden mielestä Insomin kuinka "kova" bentso? Ymmärrän että aivan helposti eivät esim. Dormicumia, Halcionia tai Xanoria lähde määräämään kun ovat niin koukuttavia. Mitenkäs tuo Insomin univaikeuksiin, epäilevätkö kuin pahasti määräillä yksityisellä? Stilkkarit ja Imovanet kokeiltu, ei toimi. Tenoxit toimi vähän aikaa mut nyt ei sit nekään. Kukka toimii sillon ku on, sillon ku ei niin sit valvotaa.
Psychonautilus wrote:Onko yleensä lääkäreiden mielestä Insomin kuinka "kova" bentso? Ymmärrän että aivan helposti eivät esim. Dormicumia, Halcionia tai Xanoria lähde määräämään kun ovat niin koukuttavia. Mitenkäs tuo Insomin univaikeuksiin, epäilevätkö kuin pahasti määräillä yksityisellä? Stilkkarit ja Imovanet kokeiltu, ei toimi. Tenoxit toimi vähän aikaa mut nyt ei sit nekään. Kukka toimii sillon ku on, sillon ku ei niin sit valvotaa.
no jos jaksat ruikuttaa kovempia ni kyl varmaan antaa DOrmarei ei kyl määräile varmaan nykyään pahemmin. Stilnoctit on just jees
Hyvin auttoi, yllättävän voimakas mielestäni - mg per mg diatsepaamin veroinen ilmeisesti mutta paljon voimakkaampi, sedatiivisempi ja ehkä jopa euforisempi. 10mg Insomin pieksee 40mg Tenoxin mulla unensaantiin vaikkakin 10mg pitäs vastata 20mg tematsiduudelia. Ainoa mikä vähän haittaa on että vaikka suht. aikasin illalla otin ja nukuin pitkään niin aamullakin on vielä pää hiivassa.
Mitenkä muuten, kaikenlaista konfliktoivaa tietoa olen tästä löytänyt, mutten mistään luotettavan oloista vastausta (jotenpa etsin sitä täältä, hehheh): buustakko greippumehu nitratsepaamia? Monet listat joissa on listattu muutamia bentsoja mutta harvoin nitratsepaamia. Toisaalta sitten jossain lukee, että nitrobentsodiatsepaameja nimenomaan buustisi, ja klonatsepaami on ainakin listalla. Kukahan lie tällä foorumilla vielä joskus muistaakseni sanonut että nitratsepaamia buustaa huimasti, yli 100-200%, mutta en sitten tiedä - tuli kokeiltua, 25mg nitratsepaamia greippimehulla ja kahdella kaljalla pisti huomattavasti vähemmän sekaisin kuin 50mg ja yksi olut.
Sitten vielä lisäkysymyksenä - kesäloma kun loppuu niin en tiedä pystyykö noita Insomineja syömään enää, kestää niin kauan että pitää joko ottaa heti ku tulee duunista tai sitten olla puolet työpäivästä ihan pöhnässä. Vaikeudet ilmenevät pääosin nukahtamisongelmina mutta toisinaan myös yöllisinä heräilyinä. Tenox tuntuu minuun menettäneen tehonsa - en tiedä auttaisiko lyhytvaikutteinen nukahtamislääke, mutta Stilnoct ja Imovane ovat todettu turhiksi, enkä oikein jaksa uskoa saavani Dormicumia taikka Halcionia, vaikkakin Tenoxit ja Insominit olen saanut. Sattuuko mitään olevaan sopivasti siinä välillä, vähän lyhempivaikutteisena? Esim. Opamox, vaikka ei pääosin unilääke olekaan, olisi kestoltaan ehkä sopivahko mutta melkoisen tehoton, pitäisi syödä kourallinen, eli sitä en aatellu kysyä...
Joo Greippi buustii nitratsepaamia muistaakseni parhaiten ja nuo luvut oli muistaakseni jotain tollasta..sadoista prosenteista puhutaan kuitenkin.
Ehkä halcion vois olla paras sun ongelmaan jos nyt pakosti bentsoja haluu unen saantiin syödä..myös diapam auttaa hyvin uneen ainakin mulla..tosin sen vaikutus tuntuu kyl myöskin seuraavana päivänä.
Velho: Karpalomehu on diureetti eli poistaa nestettä kuten kahvi tai alkoholi eli seuloissa sen toiminta perustuu siihen et kuset enemmän siispä aineenvaihdunta nopeutuu. Se ei siis peitä mitään.
Sitruuna ilmeisesti peittää ainakin jotain aineita mutta seuloissa testataan kusen ph-arvo joka taas laskee merkittävästi sitruunan takia. Jos teet kunnon vesitankkauksen (mikä peittää parhaiten kaiken) kannattaa ottaa kreatiinia ja b-vitamiinia seula-aamuna, koska kusesta mitataan kreatiini ja katsotaan väri...vesi on väritöntä eikä sisällä kreatiinia.
"I hurt myself today to see if I still feel"
*Johnny Cash - hurt*
Uniongelmat eivät ole kroonisia ja johtuvat akuutista stressistä tämänhetkisessä elämässä, eli ei ollut tarkoituksena pitkään syödä. Voisin tosiaan kysyä Insominin tilalle lyhempivaikutteista; Tenox oli juuri sopiva mutta ei enää teholtaan riittävä. Uskaltaakohan määrätä Halcionia tai Dormicumia...
Psychonautilus wrote:Uniongelmat eivät ole kroonisia ja johtuvat akuutista stressistä tämänhetkisessä elämässä, eli ei ollut tarkoituksena pitkään syödä. Voisin tosiaan kysyä Insominin tilalle lyhempivaikutteista; Tenox oli juuri sopiva mutta ei enää teholtaan riittävä. Uskaltaakohan määrätä Halcionia tai Dormicumia...
vittuku toimis ees joku bentso...25mg alproxia ei mtn vaikutustaa.
Psychonautilus wrote:Uniongelmat eivät ole kroonisia ja johtuvat akuutista stressistä tämänhetkisessä elämässä, eli ei ollut tarkoituksena pitkään syödä. Voisin tosiaan kysyä Insominin tilalle lyhempivaikutteista; Tenox oli juuri sopiva mutta ei enää teholtaan riittävä. Uskaltaakohan määrätä Halcionia tai Dormicumia...
vittuku toimis ees joku bentso...25mg alproxia ei mtn vaikutustaa.
Psychonautilus wrote:Uniongelmat eivät ole kroonisia ja johtuvat akuutista stressistä tämänhetkisessä elämässä, eli ei ollut tarkoituksena pitkään syödä. Voisin tosiaan kysyä Insominin tilalle lyhempivaikutteista; Tenox oli juuri sopiva mutta ei enää teholtaan riittävä. Uskaltaakohan määrätä Halcionia tai Dormicumia...
vittuku toimis ees joku bentso...25mg alproxia ei mtn vaikutustaa.
Kovat tolet?
No luulis olevan, ainakin jos bentsot on joskus jotain aikaisemmin sanonut (eli ei oo keho "immuuni" niille tms). Tolet on kyllä perkeleen korkeat, alpratsolaami on ainakin meikällä se huomattavin (eli pienimmätkin vaikutukset erottaa) bentso, monet muut saattaa toimia vaikka ei huomaakaan heti. Mut 25mg Alproxia pitäs kyl pistää melko kierroksille.
EDIT: @tRip: Mielestäni se taas on nimenomaan unilääke eikä nukahtamislääke. Se on kyllä tehokas ja auttaa myös nukahtamiseen (kuten melkein bentso kuin bentso meikällä, ilman toleja/riittävällä annoksella) mutta kestää niin pitkään että auttaa myös pysymään unessa, mikäli yöllinen heräily on ongelma.
Must just mitä kattelin niin nukahtamiseen määrättävät on pääsääntösesti Z-aineet, triatsolaami, midatsolaami, ja sit muut kestääkin reilusti pidempään. Pameissa mä oon ainakin vielä koko seuraavan päivän unessa. Neuroleptejä en rupea nukahtamiseen syömään; bentsot on pahasta mut tollaset zombinapit suorastaan Helvetistä. Voiko Temestaa muuten määrätä unilääkkeeksi? Suomalaisessa lääkeselosteessa luki että ei, toisaalla taas englanninkielisillä sivuilla että voi. Puoliintumisajan perusteella vois olla sopivampi, ei tosin ole yhtään kokemuksia muuten loratsepaamista.
tietääkseni on vain rauhottavia ja nukahtamislääkkeitä.. joita käytetään nukahtamisvaikeuksiin.
Inosminin hypnoottinen vaikutus alkaa jotakuinkin heti kun se kielenalta on sulanut.
jossei tällöin älyä mennä nukkumaan, piristyy.
Midatsolaamit, triatsolaamit ym, ovat kyllä hyviä tipauttamislääkkeitä, niitä kun vain ei helposti määrätä, kuin myöskään ei loratsepaamia.
ja itsellä loratsepaami nyt ei ainakaan uneen auta, koska se on bentso joka pikemminkin piristää, kuin unettaaa. Ahdistukseen hyvä.
Siksi mainitsin Insominin koska sillä on sekä hypnoottinen&sedatiivinen vaikutus, mutta ei juurikaan mitään aamupöhnää--
vaikka onkin pidemmän puoliintumisajan bentso, ei välttämättä puoliintumisajalla ole mitään tekemistä aamupöhnän kanssa.
Pameista tulee pahin aamupöhnä.
tsolpideemi on kanssa hyvä nukahtamislääke.. mutta itsellä saattaa käydä niin että herään kun keskellä yötä kun vaikutus lakkaa.
Kannattaisi neuvotella Lääkärin kanssa näistä asioista
Lääkärin kanssa meinasin toki myös keskustella, mutta kai sitä nyt täällä voi myös jauhaa. Itse jaottelen lähinnä näin, että lyhytvaikutteiset ovat nukahtamislääkkeitä (tsopikloni, tsolpideemi, midatsolaami, triatsolaami ym) - auttavat saamaan unta mutteivät vaikuta niin kauaa, että estäisivät esim. yöllisiä heräilyjä. Minulla käy usein näiden kanssa niin, että 2-3h nukahtamisesta pamahdan hereille. Unilääke auttaa sitten sekä nukahtamiseen että unessa pysymiseen - tähän luokittelisin esim. tematsepaamin ja nitratsepaamin.
Itsellä henk. koht. olisi nyt vähän jotain tuota välimuotoa haussa, nukahtaminen ja lyhyet yöunet on toki parempi kuin ei mitään mutta itse saan ainakin Insomineista aamupöhnän eikä se ole kiva jos duuniin pitäisi lähteä.