Revia kokemuksia

Keskustelua opiaateista, opioideista, bentsodiatsepiineista ja muista sedatiiveista, sekä niiden turvallisesta käytöstä.
m
Lepakko
Posts: 182
Joined: Fri 23 Sep 2005, 01:24

Revia kokemuksia

Post by m »

Joo, lääkäri ei ruvennut antaan bentso respoja muuten ku sillä ehdolla, että syön reviaa. :x
Nyt on neljäs päivä menossa ja tänään en oo ottanut, ja tuntuu vähä siltä etten tule enää ottamaankaan.
Ekat päivät oli niinku ois subu-viekat, ei unta, ripuli, pahoinvointi, tärinät yms..
No, eilen oli hieman parempi olo ja ajattelin kokeilla vaikuttaako se tosiaan alkoholin "hyvän olon estona". Ja kyllä toimi, ei minkäänlaista nousuhumalaa tai hyvän olon tunnetta, oli vain tosi kännissä, Vitutti ankarasti . Joten aloin heitteleen oxepameja naamaan, paljon niitä meni. ja muistikin meni. auto väärässä parkissa. ruisku yöpöydällä (vedin vissiin sitte ränniinki niitä oxeja). :?

Nyt on semmonen fiilis, että vitun lääkäri, huomen iltana vedän subua ja otan kunnon kännit :twisted:
User avatar
medicineman
Lepakko
Posts: 240
Joined: Tue 19 Sep 2006, 09:30

Post by medicineman »

Mä söin kans Reviaa parin kuukauden verran ja ainakin mulla ne toimi loistavasti. Muutaman bissen pysty helposti ottamaan saunan jälkeen, enkä enempää sit viittiny ees kokeilumielessä ottaakkaan. Mut niin kuin lääkkeen tarkoitus on, se estää nousuhumalan. Pirun kalliita kyseiset lääkkeet on, muistaakseni n.70 euroo kuukauden satsi.
Fear is the price of imagination.
User avatar
Asidyyli
LD50
Posts: 2143
Joined: Thu 22 Sep 2005, 15:25
Location: Hki

Post by Asidyyli »

Onko tuo jokin antabus-lääke?
User avatar
spasm
OD
Posts: 1510
Joined: Tue 29 Aug 2006, 23:44
Location: Rubycon

Post by spasm »

Asidyyli wrote:Onko tuo jokin antabus-lääke?
Lainaus valmisteyhteenvedosta:
Naltreksoni on spesifinen opioidiantagonisti. Se kilpailee stereospesifisesti opioidireseptoreista, jotka sijaitsevat pääasiallisesti keskus- ja ääreishermostossa. Naltreksoni sitoutuu täysin näihin reseptoreihin ja toimii täten kehon ulkopuolelta tuotujen opiaattien antagonistina.


Naltreksoni ei saa aikaan vastenmielisyyttä alkoholia kohtaan eikä aiheuta disulfiraamin kaltaisia reaktioita alkoholin nauttimisen jälkeen.


Naltreksonin vaikutusmekanismia alkoholismin hoidossa ei ole täysin selvitetty, mutta sen roolia endogeenisessa opioidisysteemissä pidetään lähes varmana. On esitetty hypoteesi, että alkoholin juominen lisääntyy, koska alkoholi stimuloi endogeenista opioidiaktiivisutta.

Naltreksonilla ei ole muita kehon sisäisiä vaikutuksia kuin opioidiantagonismi.
Kylmyys johtuu lämpötilasta.
User avatar
spasm
OD
Posts: 1510
Joined: Tue 29 Aug 2006, 23:44
Location: Rubycon

Post by spasm »

Kuten varsinaisten Antabus-lääkkeiden kanssa, alkoholin ja/tai bentsojen käyttäminen Revia-kuurin aikana voi olla hengenvaarallista :!:
Kylmyys johtuu lämpötilasta.